Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Polski laureat Oscara przegrał z chorobą

Jan A. P. Kaczmarek nie żyje
Jan A. P. Kaczmarek nie żyje
Źródło zdjęć: © KAPIF

21.05.2024 14:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Polska Fundacja Muzyczna przekazała informację o śmierci kompozytora, laureata Oscara, Jana A.P. Kaczmarka. Smutną wieść potwierdziła jego żona. Mężczyzna do końca walczył z chorobą.

Jan. A.P. Kaczmarek w 2005 roku zdobył Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel". Jego kompozycje mogliśmy usłyszeć w wielu obrazach, między innymi w "Całkowitym zaćmieniu" i "Placu Waszyngtona" Agnieszki Holland, "Horsemenie - jeźdźcy Apokalipsy" Jonasa Akerlunda, "Aż po grób" Aarona Schneidera oraz "Dzieci Ireny Sendlerowej" Johna Kenta Harrisona. Współpracował z najlepszymi twórcami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek

Informację o śmierci kompozytora potwierdziła jego żona.

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł mój mąż Jan A.P. Kaczmarek. Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami. Czuwałam przy nim do końca - przekazała kobieta.

Aleksandra Twardowska-Kaczmarek dodała, że jej mąż "zmarł otoczony miłością, wartością, w którą wierzył najmocniej".

Kim był Jan A.P. Kaczmarek?

Zdolności muzyczne wykazywał już w młodości. Jako nastolatek skomponował hymn swojej szkoły, ale tworzył także muzykę do uroczystości i przedstawień w szkole.

Choć ukończył studia prawnicze, wybrał drogę muzyki i poszedł w ślady dziadka, który grał na skrzypcach w kinie, wykonując muzykę na żywo.

Utwory Jana. A.P. Kaczmarka można usłyszeć w wielu znakomitych dziełach filmowych. Dowodem na jego talent i pracowitość jest Oscar, który trafił w jego ręce w 2005 roku, za wzruszającą oprawę muzyczną obrazu "Marzyciel". Zmarł 21.05.2024. CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje O.J. Simpson. Miał 76 lat. Znamy przyczynę śmierci

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek
Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek© KAPIF
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także