W "Dzień Dobry TVN" poruszono problem koni nad Morskim Okiem© fot. Instagram

Burza po "Dzień dobry TVN". W ruch poszły wulgaryzmy i inwektywy

5 czerwca 2024

"Dzień dobry TVN" nie obawia się podejmowania kontrowersyjnych tematów. Tym razem rozmawiano o losie koni nad Morskim Okiem. Internauci w komentarzach nie szczędzili mocnych słów.

"Dzień Dobry TVN" to program, który wita widzów w każdy poranek. Prowadzący starają się sprawić, by kolejny dzień zaczął się dla fanów formatu miło i ciekawie. Czasem jednak podejmują bardzo trudne tematy. Tak właśnie było w ostatnim wydaniu, gdy Dorota Wellman i Marcin Prokop poruszyli temat koni znad Morskiego Oka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dyskusja nad pracą koni nad Morskim Okiem

Od kilku tygodni w kraju toczy się dyskusja nad losem koni znad Morskiego Oka. Rozpoczęła się po udostępnieniu w sieci filmu, na którym jeden z koni, ciągnący wóz, upadł, a woźnica uderzył go, próbując zmusić do wstania i dalszej pracy.

Wiele publicznych osób wyraziło swoje zdanie na temat pracy koni nad Morskim Okiem, stwierdzając, że w XXI wieku ta "atrakcja" powinna zostać zniesiona. Jeden z polityków obiecał ufundować elektryczny bus, który kursowałby w to oblegane przez turystów miejsce, zabierając tych, którzy nie są w stanie pokonać drogi pieszo. Górale protestują przeciwko odebraniu im źródła dochodu. Temat postanowił podjąć program "Dzień Dobry TVN".

Starcie w "Dzień Dobry TVN". W tle konie znad Morskiego Oka

W śniadaniówce pojawili się Anna Plaszczyk z Fundacji VIVA! oraz Katarzyna Topczewska, adwokatka, aktywistka i autorka podręczników o ochronie zwierząt. Zaproszono także Władysława Nowobilskiego, prezes Stowarzyszenia Fiakrów z Morskiego Oka.

Władysław Nowobilski próbował przekonać widzów, że raporty, które są przedstawiane na dowód przeciążenia koni, nie mają potwierdzenia w rzeczywistości, a ostatni wypadek został przedstawiony opacznie.

Uderzenie konia, czyli pobudzenie go jakimś impulsem, żeby koń wstał, trudno nazwać tłuczeniem. Myślę, że jest to przesadne słowo. Konia trzeba jakoś pobudzić - powiedział gość.

Anna Płaszczyk oceniła, że raporty prezesa stowarzyszenia fiakrów są wybiórcze.

Natomiast przez lata w raportach weterynaryjnych lekarki Bożeny Latochy, która bierze udział w badaniach koni z Morskiego Oka, jest napisane, że te konie pracują w przeciążeniu, że oddechy i tętno nie wracają im do normy przez te 20 minut regulaminowej przerwy. Dlatego teraz zmieniono tę przerwę na 60 minut, ale to i tak nie jest wystarczające, bo konie ciągną o tonę za dużo, więc bez względu na to, jak długo będą odpoczywały, to i tak będą pracowały w przeciążeniu - przekazała.

Burza w komentarzach pod materiałem "Dzień Dobry TVN"

Prowadzący pokazali wypowiedzi turystów, którzy wybrali się w trasę nad Morskie Oko. Trzeba przyznać, że głosy były podzielone. Jedni mówili o tym, że ciężko patrzeć na konie, którym jest ciężko i że są przeciwko eksploatacji zwierząt w ten sposób. Inni wskazywali, że konie są traktowane prawidłowo, a jeśli mają godne warunki, to nie ma przeciwwskazań do pracy koni.

Internauci nie byli takimi dyplomatami, jak osoby, które wypowiadały się do kamery. W komentarzach pod materiałem rozpętała się prawdziwa burza.

  • Pokrętne były argumenty prezesa. Ciekawe, czy on chciałby tak zasuwać, jak te biedne koniki! Chodzi tylko i wyłącznie o kasę. Oni zawsze byli pazerni na dutki.
  • Nie rozumiem, po co w ogóle zaprosiliście go do dyskusji.
  • Nie zgadzam się, że nad Morskie Oko powinny jeździć busy, kto chce może iść pieszo, a konie, jeśli są traktowane dobrze, to jaki problem? Biedne konie, biedne krowy i wszystkie inne zabijane zwierzęta! - spierali się internauci w komentarzach, wyraźnie stając po stronie aktywistek.

Nie brakowało również wulgarnych i obraźliwych komentarzy, które nie nadają się do zacytowania.

© Jastrząb Post Telewizja
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.