Polska była pod lupą Eurowizji. To przez nas zmieniono zasady. "Manipulowanie głosowaniem"

Polska w centrum skandalu Eurowizji
Polska w centrum skandalu Eurowizji
Źródło zdjęć: © KAPiF

08.05.2024 10:36, aktual.: 08.05.2024 17:56

W tegorocznej Eurowizji o wynikach półfinału decydowały jedynie głosy widzów. Taka sytuacja ma miejsce od niedawna, a wszystko za sprawą skandalu z 2022 roku. Co ciekawe, Polska była jego centrum.

Pierwszy półfinał Eurowizji 2024 za nami. W nim działo się naprawdę wiele, ale dla Polaków najważniejsze było to, aby Luna awansowała do wielkiego finału imprezy. I choć po występie Polki wydawało się, że znajdzie się w najlepszej "10", to rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Być może było to spowodowane formułą wyboru uczestników, która uległa zmianie po 2022 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polska w centrum skandalu z 2022 roku. Nastąpiły zmiany w głosowaniu

Do niedawna zarówno w półfinałach, jak i finale składową głosów były oceny telewidzów oraz jury. Po raz ostatni w takiej formule Eurowizja rozgrywana była do 2022 roku, kiedy to EBU, czyli w skrócie włodarze całego konkursu dopatrzyli się manipulacji ze strony jurorów z kilku krajów, oskarżając ich o stronniczość. W tym gronie znalazło się sześć państw, a konkretnie San Marino, Azerbejdżan, Gruzja, Czarnogóra, Rumunia i Polska. Tym samym szefostwo Eurowizji postanowiło zmienić formułę głosowania i tym samym w półfinałach tylko widzowie decydują o tym, kogo zobaczymy w finale.

EBU bardzo poważnie traktuje wszelkie podejrzane próby manipulowania głosowaniem podczas Konkursu Piosenki Eurowizji i ma prawo usunąć takie głosy (...) W analizie głosowania, po drugiej próbie generalnej drugiego półfinału Konkursu Piosenki Eurowizji 2022, w wynikach sześciu krajów zidentyfikowano nieregularne wzorce głosowania - można przeczytać w oświadczeniu EBU sprzed dwóch lat.

Luna nie awansowała do finału Eurowizji 2024. Mało kto się tego spodziewał

Choć jeszcze przed konkursem Polska nie była w gronie faworytów do zwycięstwa, to według bukmacherów i opinii publicznej powinna chociaż znaleźć się w wielkim finale. Szczególnie, że zarówno po próbie generalnej, jak i występie w półfinale nastroje były bardzo dobre, a reakcje widzów czy nawet konkurentów Luny wskazywały, że piosenka przypadła do gustu większości. Tym bardziej szokujące okazały się wyniki, bowiem polska reprezentantka pożegnała się z Eurowizją już na półfinale.

Skandal z 2022 roku miał wpływ na wynik Luny podczas Eurowizji 2024?
Skandal z 2022 roku miał wpływ na wynik Luny podczas Eurowizji 2024?© AKPA
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także